SPRAWDŹ naukę programowania za 249 zł na 3 miesiące! Nauka wtedy kiedy jest na to czas i ochota!

Programowanie w Python dla dzieci – 7 powodów, które przekonają Cię, że warto zapisać dziecko na kurs  

Dodatkowe zajęcia pomagają 10-16-latkom produktywnie spędzać wolny czas. Wspierają ich rozwój, pomagają znaleźć nowe pasje, a do tego po prostu dają sporo frajdy. W ostatnich latach popularne stały się kursy z zakresu IT. Wbrew pozorom zagadnienia tego typu wcale nie muszą być skomplikowane i jak najbardziej można wcześnie przystąpić do ich nauki. Od jakiego języka zacząć i dlaczego warto zapisać swoje dziecko na takie zajęcia? Przedstawiamy 7 powodów przemawiających za tym, by pokazać mu podstawy programowania w Pythonie! 

1) Programowanie to umiejętność przyszłości 

Kodowanie (czyli tak naprawdę praktyczna znajomość języków programowania) jest obecnie jedną z najbardziej cenionych kompetencji twardych. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że cyfryzacja wkracza we wszystkie obszary życia. Nasze dzieci powinny więc dobrze orientować się w świecie IT, niezależnie od tego, czy będą chciały się rozwijać w tym kierunku. 

Python to nie bez powodu jeden z najpopularniejszych języków programowania. Jest idealny dla początkujących, ponieważ jego prosta składnia zdecydowanie ułatwia naukę. Ma również ogromny zakres zastosowań, od tworzenia stron internetowych po naukę analizy danych, co przydaje się na przykład do rozwiązywania problemów. Pozwala też na szybkie pisanie złożonych programów bez konieczności pisania dużej ilości kodu. Otwarta natura Pythona oznacza, że każdy może przyczynić się do jego rozwoju, pracując w kodzie, dzięki czemu jest on stale aktualizowany i ulepszany. Podstawy Phytona bez problemu opanują już dzieci od 10. roku życia – nawet te, które nie miały wcześniej styczności z takimi zagadnieniami. 

Wiele dzieci marzy o tym, by tworzyć gry, roboty czy rewolucyjne aplikacje. W ciągu ostatnich 20 lat powstało sporo nowych specjalizacji. Mówi się, że rynek tak dynamicznie się zmienia, że zawody, które będą wykonywać obecne młode pokolenia, jeszcze nie istnieją. Warto przygotować swoje dziecko na takie wyzwania. 

Nie każde z nich będzie myślało o tym, aby zostać programistą, ale kompetencje (twarde, a także miękkie) zdobyte na kursie Python na pewno będą przydatne w przyszłości, niezależnie od obranej ścieżki. W ten sposób dziecko buduje swoje umiejętności, a także swoje portfolio już od najmłodszych lat. Każdemu odpowiedzialnemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko dobrze radziło sobie w dorosłym życiu – warto zapewnić różnego rodzaju wsparcie, które z pewnością zaprocentuje najpierw w szkole, a później na studiach, czy w pierwszej pracy. 

2) Programowanie kształtuje zdrowe relacje z technologią 

Podstawy programowania w Pythonie czy w innym języku pozwalają lepiej zrozumieć to, jak działa cyfrowy świat. Dzięki temu młodzi kursanci mogą bardziej świadomie wchodzić w interakcję z wszechobecną technologią, z której korzystają każdego dnia. Zdobędą ponadprzeciętną biegłość w obsłudze komputera, a także odkryją jego pełny potencjał. 

Przez dzieci komputery i telefony są zazwyczaj traktowane jako narzędzie do zabawy i ewentualnie pomoc do nauki. Każdego dnia spędzają przy nich przynajmniej kilka godzin, głównie grając w gry i przeglądając social media. Odrobina rozrywki jest oczywiście wskazana, by dziecko mogło się odprężyć i by nie stało się wykluczone cyfrowo. Bowiem jeśli chce budować relacje z rówieśnikami, warto, żeby orientowało się w nowych trendach, popularnych rozrywkach itp. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar i nie należy skupiać się tylko na rozrywce – tym bardziej, że w tym wydaniu aż zbyt skutecznie pomaga zapomnieć o całym świecie. 

Na zajęciach dziecko dowiaduje się, że komputer jest potężnym narzędziem umożliwiającym tworzenie nie tylko plików, ale też pełnoprawnych programów i aplikacji. W ten sposób może zmienić swój stosunek do czasu spędzanego przed PC, np. zacznie postrzegać go bardziej jako źródło wiedzy i urządzenie sprzyjające zdobywaniu konkretnych umiejętności. Dzięki temu może zacząć bardziej produktywnie spędzać swój wolny czas. Być może tak się tym zainteresuje, że w przyszłości poświęci się rozwojowi swoich zdolności na studiach albo na specjalistycznych kursach programowania w języku Python dla dorosłych.  

3) Programowanie dodaje pewności siebie i rozbudza ciekawość 

Dzieci w wieku 10-16 lat chętnie eksperymentują w poszukiwaniu swojego hobby. Rodzic jak najbardziej może w tym momencie podsunąć pomysł na pasję, która nie tylko jest “na topie”, ale też realnie pomaga zdobyć nowe umiejętności. 

Nauka programowania w Pythonie to świetne wprowadzenie, ponieważ jest czymś kreatywnym i ciekawym. Program kursu nie jest zbyt skomplikowany, przez co nie zraża nawet wtedy, gdy na początku dziecko nie posiada żadnej wiedzy w tym obszarze. Wiele osób ma nie do końca realne wyobrażenie o programowaniu i traktuje je jako coś niezwykle trudnego i przez to dostępnego tylko dla wybranych. Kiedy dziecko zacznie osiągać sukcesy podczas kursu, zyska pewność siebie i odwagę do próbowania nowych rzeczy. Moment, w którym napisze swój pierwszy program, na pewno zapamięta na długo. Pierwszy sukces w tej dziedzinie zwiększy jego pewność siebie i zachęci do dalszej pracy. Z kolei dzieci o wyższym poczuciu własnej wartości są śmielsze, bardziej ambitne oraz ogólnie ciekawsze świata, co ogólnie przekłada się na wyższy dobrostan. 

4) Programowanie pomaga w szkole 

Większość dzieci bez wątpienia chętniej zajmie się programowaniem niż rozwiązywaniem zadań z matematyki. Co ciekawe, w ten sposób mogą nie tylko zdobywać nowe umiejętności i wiedzę, ale też ćwiczyć zdolności przydatne w szkole. Często dzieci mające problemy z matematyką tak bardzo się na nich skupiają i się nimi stresują, że nie są w stanie opanować nawet prostego zagadnienia. Podczas nauki podstaw programowania wypracują sobie odpowiedni sposób myślenia, dzięki któremu mogą pokonać taką blokadę. 

Warto też wiedzieć, że dyplom za ukończenie kursu programowania Python w PixBlocks stanowi podstawę do podniesienia oceny z informatyki w szkole – wystarczy, że dziecko pokaże dyplom nauczycielowi. Udział w takich zajęciach jest bowiem traktowany jako dodatkowa, ponadprogramowa aktywność. 

5) Programowanie uczy logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków 

Nauka kodowania polega nie tylko na tym, że trzeba opanować dany język programowania. Przede wszystkim opiera się na wypracowaniu odpowiednich schematów myślenia. Tworząc program trzeba myśleć o poszczególnych jego elementach (są to tzw. instrukcje warunkowe/operatory logiczne) i tym, jak na siebie wpływają. Wszystko powinno być ze sobą logicznie połączone, jeśli ma działać – młody developer musi wiedzieć, jak to osiągnąć. Przez to nauczy się planować kolejne etapy swojej pracy oraz przewidywać ich konsekwencje. 

Bardzo ważnym elementem programowania w Pythonie jest też debugowanie, czyli proces polegający na wyszukiwaniu i eliminowaniu błędów. Kursanci uczą się patrzeć na problem całościowo, by następnie podzielić go na mniejsze zadania, które łatwiej jest rozwiązać. Przy okazji trenują zdolność wyciągania wniosków i uczenia się na błędach. Umiejętności te są przydatne w życiu codziennym oraz zawodowym, niezależnie od branży. 

6) Programowanie rozwija kompetencje miękkie 

W sektorze IT cały czas obserwuje się duże zapotrzebowanie na programistów, ale powoli zaczynają się zmieniać wymogi pracodawców. Współcześnie dość łatwo da się opanować podstawy programowania – istnieją specjalne licea, kierunki studiów, szkoły policealne/podyplomowe, a także kursy oraz szkolenia. Coraz większy nacisk kładzie się na kompetencje miękkie, które również są niezwykle potrzebne w pracy w branży IT. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że podczas kursu Python można też rozwijać wiele przydatnych cech i umiejętności, do których zaliczają się m.in.: 

  • zdolności interpersonalne – komunikacja to podstawa. Jasne przekazywanie informacji pozwala lepiej porozumieć się z otoczeniem, ułatwiając pracę w zespole; 
  • cierpliwość i wytrwałość – dzięki nauce programowania, a w szczególności po godzinach spędzonych na debugowaniu, dziecko będzie lepiej panować nad emocjami; 
  • kreatywność – tworzenie kodu to nie tylko przepisywanie formułek. Proces ten jest w dużej mierze twórczy i wymaga sporej pomysłowości; 
  • odporność na porażki – dziecko nauczy się, że niepowodzenie nie jest czymś złym i wcale nie oznacza, że trzeba się poddać., a wręcz przeciwnie, uczy się wytrwałości w szukania rozwiązania problemów.  

7) Programowanie to dobra zabawa 

Kurs programowania Python może brzmi poważnie, ale dobrze zorganizowane zajęcia dają nie tylko masę wiedzy, ale też frajdy. Pozytywna i luźna atmosfera zachęca do nauki i rozbudza ciekawość. Najlepiej i najprzyjemniej jest przecież uczyć się przez zabawę. Przy okazji dziecko może też poznać nowych przyjaciół o podobnych zainteresowaniach. 

Prowadzący zajęcia mentorzy są specjalistami pracującymi z językiem Python od lat, są nauczycielami posiadającymi również odpowiednie doświadczenie pedagogiczne. Wiedzą, jak przekazywać specjalistyczne zagadnienia w przystępnej formie, by dzieci mogły dobrze poznać podstawy języka Python i jak najwięcej zyskać podczas zajęć. 

Sprzyja temu również fakt, że zajęcia odbywają się w kameralnych, 4-osobowych grupach. Dzięki temu dzieci mają szansę nawiązać lepszą relację z nauczycielem. A to procentuje indywidualnym podejściem do każdego z nich. Nauczyciel widzi, gdy ktoś wymaga większej uwagi i może reagować na bieżąco swoją pomocą. Z drugiej strony dzieci czują się też docenione, gdy poświęca się im dużo czasu i chwali za osiągnięcia.  

Kursy Akademii PixBlocks są organizowane popołudniami, od poniedziałku do piątku lub alternatywnie  w weekendy. Dziecko może odpocząć (np. po szkole) i coś zjeść, dlatego będzie miało więcej siły, by eksperymentować, tworzyć i programować. Zajęcia są realizowane online, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy – nie trzeba nigdzie dojeżdżać, co nie tylko trochę trwa, ale też wiąże się z wydatkami na benzynę, bilety komunikacji miejskiej itp. 

Kurs Python w Akademii PixBlocks jest realizowany w autorskiej aplikacji stworzonej, aby ułatwić dzieciom do naukę kodowania. Jest interaktywna, dzięki czemu lepiej angażuje oraz pozwala udostępniać ciekawsze materiały. Nauczyciel ma przez cały czas wgląd w to, jak dziecko sobie radzi z zadaniami, dlatego może mu pomagać w czasie rzeczywistym. 

Chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia wprowadzające w podstawy Pythona? Sprawdź ofertę naszych kursów

PixBlocks to ważny krok w przyszłość dla Twojego dziecka.

Zobacz, jak zadbamy o jego rozwój

Aplikacja PixBlocks

Autorska aplikacja pozwala mentorom na bieżąco nadzorować postępy uczniów. Dzięki temu prowadzący mają dostęp do ekranu zadań uczniów i mogą pomagać im w trudniejszych momentach.

Tylko 4 uczniów w grupie

Zajęcia odbywają się w kameralnych, maksymalnie czteroosobowych grupach. Dzięki temu mamy pewność, że każde dziecko otrzyma indywidualne wskazówki i wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Nauczyciele z pasją

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z pasją – praktyków, którzy czerpią wielką satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą. Każdy kurs przebiega według sprawdzonego i efektywnego schematu. 

Indywidualne podejście

Twoje dziecko zacznie naukę od dopasowanego do niego poziomu i otrzyma indywidualnie wskazówki w każdym momencie, gdy będzie tego potrzebować. 

96 % dzieci ocenia nasze zajęcia na piątkę!

Sprawdzamy to po każdej lekcji.

Podczas zajęć online Twoje dziecko będzie rozwijać umiejętności programowania, projektowania gier lub  tworzenia stron internetowych. Pokaż mu, jak przyjemnie jest zrobić krok w przyszłość.

Wspólnie dobierzemy kurs programowania online dla Twojego dziecka

Dopasujemy kurs, który najlepiej będzie odpowiadał Waszym potrzebom i oczekiwaniom.

Administratorem danych osobowych jest PixBlocks sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, adres: al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia (KRS: 0000807836, NIP: 9721304226, REGON:384602230). Dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi zapytania przesłanego przez formularz kontaktowy oraz przesyłania treści marketingowych, o ile zostanie wyrażona na to zgoda. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak tylko będziemy mogli.