SPRAWDŹ naukę programowania za 249 zł na 3 miesiące! Mentor dostępny 6 dni w tygodniu! Nauka wtedy kiedy jest na to czas i ochota!

Jak zachęcić dziecko do nauki kodowania – czyli czas na zabawę z programowaniem

Podejrzewasz, że nauka kodowania może być ciekawa dla Twojego dziecka lub zdajesz sobie sprawę, że tego typu zajęcia pomogą rozwinąć wiele istotnych kompetencji jak na przykład umiejętność rozwiazywania problemów i ułatwią mu start w przyszłość? Czas podjąć kroki, dzięki którym także Twoje dziecko odkryje, jak wciągające może być programowanie!

Teksty piosenek, skomplikowane nazwy wszystkich dinozaurów, imiona piłkarzy czy ulubionych bajkowych bohaterów – nie od dziś wiadomo, że dzieciom (i nie tylko!) najłatwiej wchodzi do głowy to, co jest dla nich interesujące. Jednocześnie to, co znane, zwykle wydaje im się też najbardziej pociągające. Dzieci często same informują rodziców, że chciałyby trenować piłkę nożną, poduczyć się tańca nowoczesnego czy jeździć konno. Obserwują te aktywności u swoich idoli, znajomych czy postaci z bajek lub filmów, przez co wydają im się one znacznie bardziej interesujące.

Tymczasem nauka kodowania dla dzieci, to mimo swojej rosnącej popularności, nadal dość nietypowa aktywność. Trudno zauważyć, że dziecko uczy się programowania – przecież ono po prostu siedzi przy komputerze, tak samo jak wtedy, gdy gra w ulubione gry komputerowe, uczy się zdalnie czy ogląda filmiki. To nie jest tak, że programowanie nie jest interesujące dla dzieci – najmłodsi często po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to zajęcie, które mogą pokochać! Nie wiedzą, że nauka kodowania nie polega na nudnym pisaniu kodu, ale to świetna zabawa przy tworzeniu gier i odkrywaniu nowych reguł zabaw, które mogą sprawić, że będą one bardziej ciekawe.

Przygoda z programowaniem – czy Twoje dziecko zakocha się w kodowaniu?

Istnieje szereg istotnych argumentów za tym, że kursy programowania przynoszą mnóstwo korzyści. Pozwalają rozwijać wyobraźnię, uczą rozwiązywania problemów, wspierają logiczne myślenie i kreatywność oraz pomagają zdobywać kompetencje przyszłości, które mogą być w przyszłości przydatne na rynku pracy. Choć dla wielu rodziców wszystkie te zalety mają ogromne znaczenie, jedno jest pewne – żaden z tych argumentów nie przekona dziecka, że warto zacząć programować. Nie ma w tym nic dziwnego – dziecko nie myśli przyszłościowo i nie analizuje potencjalnych korzyści, ale chce robić to, co sprawia mu radość. Już tu i teraz.

Wbrew temu, co myślą niektórzy rodzice, to wcale nie oznacza, że sprawa jest z góry przegrana – programowanie też jest fajne! To, że Twoje dziecko jeszcze nie poprosiło Cię o pomoc w znalezieniu odpowiedniego kursu może wynikać z jednej, bardzo prostej przyczyny – Twoje dziecko jeszcze nie wie, na czym polega kodowanie dla dzieci lub nie ma pojęcia, jak może to kodowaniem wyglądać w praktyce.

Od czego zacząć naukę kodowania? Jak do niej zachęcić?

Przede wszystkim od pokazania dziecku, o co w tym chodzi. Może się okazać, że kodowanie nie jest czymś mu znanym, ale z pewnością doskonale zna jego efekty, których doświadcza codziennie. Dobrze jest wyjaśnić, że aplikacje, z których korzysta i gry, po które sięga najchętniej, powstały właśnie w wyniku programowania. Kiedy po raz kolejny zobaczysz, że Twoje dziecko gra w Minecrafta, wspomnij mimochodem, że stworzenie takiej gry to musi być coś niesamowitego! Od słowa do słowa możesz zaprosić go do świata programowania, który przecież doskonale zna i którym – jesteśmy pewni – jest mocno zafascynowany.

Daj przykład, czyli kodowanie dla dzieci w praktyce

Dzieci z reguły są otwarte na świat, ciekawskie, a przy tym doskonale obserwują i naśladują otoczenie. Nie mów, że nauka kodowania jest świetna – pokaż, że autentycznie Cię to zachwyca, a dla dziecka może być świetną zabawą! Poszukaj ciekawych historii czy filmików związanych z tematem i podziel się nim ze swoimi dziećmi. A potem… pomyśl trochę o sobie. Możesz opowiadać o możliwościach rozwoju całymi godzinami, ale Twoje dziecko zwraca znacznie większą uwagę na to, co robisz niż na to, co mówisz. Może warto ustalić, że w określonych godzinach każde z Was ma wreszcie czas dla siebie? Kiedy Twoje dziecko zasiądzie przed komputerem z kursem kodowania, Ty weź się za szlifowanie hiszpańskiego albo za tę książkę, na którą od dawna brakowało Ci czasu. Przykład idzie z góry, więc pokaż, że każde z Was może znaleźć chwilę, by się rozwijać – w dowolnym kierunku.

Nauka kodowania dla dzieci i młodzieży – od czego zacząć tę przygodę?

Udało Ci się wykorzystać fascynację światem nowoczesnych technologii oraz własny przykład i entuzjazm, a Twoje dziecko już przebiera nogami na myśl o tym, że wkrótce zostanie twórcą kolejnego Robloxa? Świetnie! Teraz czas na kolejne kroki, dzięki którym Twoje dziecko zakocha się w świecie kreatywnego programowania przez zabawę i zostanie w nim na dłużej. Dobrym pomysłem na początek jest aplikacja do nauki programowania. To rozwiązanie, które sprawia, że nawet najmłodszy adept sztuki kodowania ma możliwość potraktować tę naukę programowania jako coś w rodzaju gry, kolejnej zabawy na telefonie czy komputerze. Wybór odpowiedniej aplikacji pozwoli „odczarować” kodowanie i pomoże odkryć, że to wcale nie jest tak nudne i skomplikowane, jak niektórym mogłoby się wydawać! Nie zostawiaj dziecka sam na sam z tą zabawą – niech z radością odkryje, że dla Ciebie to także jest fascynujące!

Najlepszym sposobem na to, by rozwijać umiejętności programowania, a przy tym szeroko rozumiane funkcje poznawcze, są specjalnie przygotowane kursy dla dzieci rozwijające kompetencje cyfrowe. Pod profesjonalną opieką i fachowym przewodnictwem dziecko ma szansę zajrzeć do świata programowania na przykład jego ukochanych gier i poczuć ogromną satysfakcję, kiedy już po kilku godzinach uda mu się stworzyć coś własnego. Ta radość tworzenia jest największą nagrodą i to właśnie ona sprawia, że dzieci biorące udział w kursach programowania tak chętnie wracają po więcej.

 Jaki kurs programowania Twoje dziecko polubi?

“Kurs programowania” może brzmieć mało przystępnie zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Jednak, gdy przyjrzymy się takim zajęciom bliżej, dowiadujemy się, że większość nauki to tak na prawdę zabawa, gry i ciekawe, angażujące aktywności, a nie wkuwanie regułek. Zajęcia są przygotowane specjalnie pod kątem dzieci, w jedynej takiej polskiej aplikacji – PixBlocks, która ułatwia naukę i pomaga zrozumienie kodu. A grupa składa się z zaledwie 4 uczniów, tak, aby każde dziecko miało swoją przestrzeń na pytania i uwagę mentora. Wtedy zły urok pryska.

To czy dziecko polubi zajęcia z programowania czy nie, jest kwestią indywidualną, jednak rodzic ma ogromną rolę w tym, jak będzie przebiegało zapoznawanie z tą tematyką. Najpierw dobrze jest przegotować dziecko do stawiania pierwszych kroków w świecie programowania, dając mu dobre wzorce i życiowe argumenty, które dotyczą jego codziennego funkcjonowania. Jeżeli następnie dziecko zdecyduje się spróbować nowych zajęć i stworzymy mu odpowiednie, wspierające środowisko, z profesjonalnymi i przyjaznymi nauczycielami z odpowiednim podejściem pedagogicznym, z przystępną i intuicyjną aplikacją do nauki, a także dużą dawką zabawy – dziecko jest na najlepszej drodze, aby nie tylko polubić, ale nawet pokochać kodowanie.

Jeżeli udało Ci się zaciekawić dziecko o kursem programowania, brawo! Nie od dziś wiadomo, że rodzice to najlepsi negocjatorzy. Choć trudno nam uwierzyć, że można nie pokochać programowania od pierwszej litery kodu, doskonale wiemy też, że młodzi programiści bywają bardzo wymagający. Na początek postaw na najbardziej przystępne języki programowania dla dzieci, np. Bloczki (dla najmłodszych) czy Python (dla starszych dzieci). Wybór języka programowania z całą pewnością powinien być przede wszystkim dobrany do wieku i możliwości oraz zainteresowań Twojego dziecka – tak, aby go nie znudzić ani nie zniechęcić na starcie. A co najważniejsze nie musisz nad tym głowić się samodzielnie. Z całą pewnością tutaj nieocenionym wsparciem może być pomoc w wyborze odpowiednich zajęć np. ze strony Akademii PixBlocks.

Rodzicu, czy jesteś gotowy, by wskazać dziecku najprostszą drogę do być może jego nowej pasji – programowania? Powodzenia!

PixBlocks to ważny krok w przyszłość dla Twojego dziecka.

Zobacz, jak zadbamy o jego rozwój

Aplikacja PixBlocks

Autorska aplikacja pozwala mentorom na bieżąco nadzorować postępy uczniów. Dzięki temu prowadzący mają dostęp do ekranu zadań uczniów i mogą pomagać im w trudniejszych momentach.

Tylko 4 uczniów w grupie

Zajęcia odbywają się w kameralnych, maksymalnie czteroosobowych grupach. Dzięki temu mamy pewność, że każde dziecko otrzyma indywidualne wskazówki i wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Nauczyciele z pasją

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z pasją – praktyków, którzy czerpią wielką satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą. Każdy kurs przebiega według sprawdzonego i efektywnego schematu. 

Indywidualne podejście

Twoje dziecko zacznie naukę od dopasowanego do niego poziomu i otrzyma indywidualnie wskazówki w każdym momencie, gdy będzie tego potrzebować. 

96 % dzieci ocenia nasze zajęcia na piątkę!

Sprawdzamy to po każdej lekcji.

Podczas zajęć online Twoje dziecko będzie rozwijać umiejętności programowania, projektowania gier lub  tworzenia stron internetowych. Pokaż mu, jak przyjemnie jest zrobić krok w przyszłość.

Wspólnie dobierzemy kurs programowania online dla Twojego dziecka

Dopasujemy kurs, który najlepiej będzie odpowiadał Waszym potrzebom i oczekiwaniom.

Administratorem danych osobowych jest PixBlocks sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, adres: al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia (KRS: 0000807836, NIP: 9721304226, REGON:384602230). Dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi zapytania przesłanego przez formularz kontaktowy oraz przesyłania treści marketingowych, o ile zostanie wyrażona na to zgoda. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak tylko będziemy mogli.