SPRAWDŹ naukę programowania za 249 zł na 3 miesiące! Nauka wtedy kiedy jest na to czas i ochota!

Znowu jedynka w szkole? Sprawdź, jak programowanie może poprawić oceny Twojego dziecka 

Niskie oceny wcale nie muszą świadczyć o tym, że Twoje dziecko ma poważne kłopoty z nauką. Często potrzebuje jedynie odpowiedniego wsparcia. Korepetycje z najbardziej problematycznych przedmiotów będą oczywiście pomocne, ale dobrze jest zadbać również o dodatkową mobilizację. Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać swoje dziecko na zajęcia z programowania, kiedy chce się poprawić jego wyniki w szkole! 

Nie każde dziecko ma rozwinięte zdolności matematyczne 

Jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole bez wątpienia jest matematyka. Królowa nauk spędza sen z powiek na różnych etapach edukacji. Konieczność zapamiętania rozmaitych wzorów i formułek to tylko jeden z kłopotliwych elementów. Przyjęło się, że dzielimy szkolne predyspozycje dzieci na humanistyczne i ścisłe. Ale czy na prawdę humanistyczny (lub taki o mieszanym podejściu) umysł dziecka nie jest w stanie opanować przedmiotów ścisłych? Otóż nie. Wszystko zależy od tego jaki przyjmiemy sposób na wspieranie dziecka w rozwoju jego umiejętności.

Jak najlepiej uczyć się matematyki? 

Przede wszystkim: małymi kroczkami. W tej dziedzinie trudno o przyswojenie wiedzy za jednym zamachem i to przez to najczęściej stanowi dla dziecka wyzwanie. Kluczowe jest tu regularne uczenie się, jeden element po drugim – przechodzenie do kolejnych zagadnień przy zastosowaniu wcześniej wprowadzonych metod. W matematyce wszystko jest ze sobą powiązane, dlatego braki w pewnym zakresie prędzej czy później zaczną być odczuwalne. Z tego względu należy pomóc dziecku w oswojeniu się z systematycznością i cierpliwością. Efekty nie są widoczne od razu i dopiero z czasem, czyli poprzez rozwiązywanie zadań, można spodziewać się nabycia biegłości.  

Co oceny z matematyki mają do nauki programowania? 

W matematyce bardzo ważne jest odpowiednie myślenie. Skomplikowane formułki i niejasny sposób zapisu potrafią jednak skutecznie zdemotywować do nauki. Dzieci często zniechęcają się, gdy coś okazuje się wymagać dłuższego czasu, szczególnie kiedy wszystko pozostaje na poziomie niezrozumiałej abstrakcji o nieznanym celu. Programowanie wykorzystuje podobne mechanizmy co matematyka – uczy korelowania zależności, logicznego myślenia, poszukiwania rozwiązań, a przy tym ma zdecydowanie bardziej przyjazną formę. Programowanie dla dzieci wcale nie oznacza nauki czystego kodu – wychodzi poza sam zapis dzięki wzbogaceniu o audiowizualną warstwę. 

Na czym polega nauka programowania dla dzieci? 

W szczególności zajęcia dostosowane do dzieci pozwalają w prosty sposób zrozumieć rozmaite koncepty, np. algorytmy czy funkcje. Do tego rozwijają także wiele innych kompetencji, które przydają się podczas rozwiązywania zadań matematycznych, takich jak m.in. logiczne i analityczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. W ten sposób najmłodsi mogą się przekonać, że pozornie skomplikowane zagadnienia wcale nie są aż tak trudne. 

Uczy logicznego i analitycznego myślenia 

Programowanie w dużej mierze polega na szukaniu logicznie połączonych ze sobą działań, które pozwalają w najlepszy sposób uzyskać określony efekt. Przez to nauka programowania pomaga intensywnie rozwijać logiczne myślenie oraz analityczne podejście. Obie te umiejętności są niezwykle przydatne w życiu codziennym, a także w szkole. 

Jak to wpływa na naukę różnych przedmiotów? 

W praktyce pozwalają lepiej opanować przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, chemia czy biologia, ale też pomagają w nauce m.in. historii czy wiedzy o społeczeństwie – logiczne myślenie przydaje się w zrozumieniu np. roli różnych wydarzeń, wraz z ich przyczynami i konsekwencjami. 

Kompetencje tego typu pozwalają również pracować nad innymi umiejętnościami, np. systematycznością czy organizacją czasu. Dzięki nim dziecko będzie lepiej planować to, kiedy i jak powinno się uczyć. 

Uczy rozwiązywania problemów 

W nauce języka programowania ogromne znaczenie ma umiejętność rozwiązywania problemów. Jeśli chce się uzyskać odpowiednie rezultaty, trzeba mierzyć się z wieloma trudnościami i błędami. Dziecko może wypracować sobie podejście, które niezwykle przydaje się w szkole. Przede wszystkim nauczy się, jak radzić sobie z „problemami” w zadaniach z matematyki czy fizyki, ponieważ będzie szybciej je identyfikować i od razu przejdzie do poszukiwania rozwiązań. 

Nauka programowania, a codzienne osiągnięcia 

Dodatkowo umiejętność ta przekłada się na ogólną postawę wobec szkolnych osiągnieć. Dziecko zacznie traktować zadania domowe, sprawdziany, kartkówki itp. jak wyzwania, którym po prostu musi stawić czoła. Zamiast skupiać się na strachu przed tym, co się stanie gdy się nie uda, skieruje swoją uwagę na to, co zrobić, by udało się dostać dobrą ocenę – poświęci się nauce i przygotowaniom. 

Pomaga trenować cierpliwość 

Dzieci często mają kłopot z cierpliwością. Często chcą, by wszystko działo się od razu – szczególnie, gdy zaczynają coś robić po raz pierwszy i kiedy czegoś się uczą. Podczas programowania pracuje się także nad takimi podstawowymi, bardzo praktycznymi zdolnościami. 

Nauka czegokolwiek wymaga dużo cierpliwości. Mało jest osób, które błyskawicznie przyswajają nową wiedzę czy umiejętności. Z reguły potrzeba więcej czasu, który powinno się poświęcić na ćwiczenia i powtórki. W programowaniu jest to szczególnie odczuwalne – zanim zacznie się tworzyć własne linijki kodu, nie wspominając o działających aplikacjach, trzeba próbować nawet setki razy. Na ciekawie prowadzonych zajęciach mimo to dziecko się nie zniechęci. Zobaczy, że cierpliwość jak najbardziej może dać pozytywne efekty i wiele satysfakcji. Doświadczenie to przełoży na naukę w szkole, a także inne obszary swojego życia. 

Ile trwa nauka programowania? 

Efektywnie, podstaw programowania można nauczyć się już nawet w 5 godzin. Następne poziomy zaawansowania można zdobywać dokładając kolejne godziny. Kursy programowania realizowane w roku szkolnym powinny być dostosowane do semestru i harmonogramu zajęć dziecka. Tak więc w zależności od momentu w jakim zaczyna się kurs oraz od formy jego prowadzenia, jeden poziom nauki programowania można zrealizować podczas kilku lub kilkunastu zajęć.

Pokazuje, jak radzić sobie z porażkami 

Ponieważ przy programowaniu wielokrotnie popełnia się błędy i jest to jak najbardziej normalne, dziecko nauczy się, jak radzić sobie z niepowodzeniem. Porażka nie musi zniechęcać do działania – wręcz przeciwnie! Może motywować do poszukiwania nowych rozwiązań i kolejnych prób, ponieważ jest się już bogatszym o jakieś doświadczenia. 

Jak złe oceny w szkole wpływają na dziecko? 

Dzieci często kiedy dostają jedynkę w szkole są smutne i podłamane. Często zaczynają myśleć o sobie w negatywny sposób i po prostu nie są w stanie poradzić sobie z danym zagadnieniem czy nawet całym przedmiotem. Takie podejście sprawia tylko, że zupełnie tracą motywację do nauki czy wręcz kompletnie się blokują. 

Dlaczego nauką programowania można poprawić oceny? 

Na zajęciach z programowania dziecko odkryje, jak powinno się reagować na takie sytuacje i co można zrobić, by wyciągnąć z nich jak najwięcej dobrego. Zobaczy, że zamiast skupiać się na negatywach można postarać się znaleźć rozwiązanie i z odwagą podejść do kolejnej próby. Zrozumie także, że porażka to nie powód do wstydu – to jedynie wskazówka, nad czym trzeba popracować, by móc dalej się rozwijać. 

Kształtuje konsekwencję w dążeniu do celu 

Przy pisaniu własnego kodu, tworzeniu aplikacji, bardzo ważny jest upór oraz konsekwencja w dążeniu do celu. W trakcie istnieje ryzyko tego, że dziecko mogłoby się zniechęcić czy znudzić i chcieć porzucić cały proces. Jednak podczas nauki programowania podzielonej na mikro wyzwania i zadania, które udaje mu się zrealizować, dziecko widzi, że warto było poświęcić się nawet tym bardziej żmudnym zadaniom.

Jak to wpłynie na jego obowiązkowość? 

Podobnie jest z nauką w szkole. Wielokrotnie dziecko wolałoby pograć na komputerze czy spotkać się z kolegami zamiast rozwiązywać zadania domowe czy przeglądać podręcznik przed sprawdzianem. Poprzez programowanie uświadomi sobie, że takie wyrzeczenia w dłuższej perspektywie dają wiele korzyści – nie tylko gwarantują radość z otrzymania dobrej oceny, ale też pomagają kształtować lepszą przyszłość. 

Przyszłość Twojego dziecka nie kończy się na branży IT 

Tak naprawdę nie ma znaczenia, kim chce zostać pociecha – pisarzem, piłkarzem czy może programistą. Jeśli nauczy się podążać za wyznaczonym celem, jego szanse na spełnienie marzeń znacznie rosną. Do tego zrozumie, że szkoła jest bardzo ważnym etapem w tym procesie i ma ogromny wpływ na to, co wydarzy się w przyszłości. A nauka programowania nie oznacza, że w przyszłości będzie robić strony internetowe. 

Zwiększa pewność siebie 

Umiejętność operowania językami programowania jest współcześnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji. Według ogólnej opinii, jest dość trudna do opanowania. Kiedy więc dziecko zacznie odnosić swoje pierwsze sukcesy na zajęciach, z pewnością zwiększy to jego samoocenę. 

Jak pewność siebie wpływa na dziecko? 

Pewność siebie jest niezwykle przydatna w życiu – pomaga nie tylko w szkole, ale też w wielu codziennych sytuacjach. Łagodzi stres, podnosi motywację do działania, a także dodaje odwagi, by np. zgłaszać się na lekcjach. Jak wiadomo, aktywni uczniowie zawsze są lepiej odbierani przez nauczycieli. Kiedy zaś dziecko śmiało dopytuje się o niejasne kwestie, może szybciej uzyskać niezbędną pomoc w zrozumieniu najtrudniejszych zagadnień. 

Rozbudza kreatywność 

Wbrew pozorom programowanie jest niezwykle kreatywnym zajęciem, które zachęca do abstrakcyjnego myślenia. Tworząc aplikacje trzeba mieć dobre pomysły na to, jakie rozwiązania zastosować, by uzyskać jak najlepsze efekty. Skutecznie stymuluje szare komórki, dzięki czemu przyczynia się do rozwoju mózgu. 

Do czego przydaje się kreatywność? 

Kreatywność przydaje się w szkole nie tylko na plastyce czy języku polskim. Nieszablonowe podejście do zadań np. z matematyki jest często dodatkowo punktowane przez nauczycieli. Podczas nauki bardzo ważne jest też to, by dzieci nie uczyły się wszystkiego na pamięć, a raczej przyswajały wiedzę i były w stanie przekazać ją własnymi słowami. Im bardziej są twórcze, tym łatwiej jest im opanować nowe zagadnienia, np. odnosząc je do świata i życia codziennego. 

Ćwiczy pamięć 

W programowaniu dobra pamięć nie jest wymagana, ale zdecydowanie się przydaje. W późniejszych etapach dziecko powinno przyswoić sobie kilka formułek albo chociaż schematów działania. Może oczywiście je w każdej chwili sprawdzić, ale kiedy będzie programować „z głowy”, będzie mu zdecydowanie łatwiej. 

Wybór języka programowania na początku nie ma znaczenia  

Wszystkie aktywności stymulujące mózg do przyjmowania nowych informacji rozwijają pamięć. Ta, jak wiadomo, zdecydowanie przydaje się w szkole. Dlatego bez względu na to, jakiego języka programowania dziecko uczy się na początku, rozwija pamięć. Nauka sama w sobie sprawi, że dziecko szybciej zapamiętuje m.in. matematyczne wzory, wiersz do wyrecytowania, nazwy stolic państw czy słówka po angielsku. Do tego nie zapomni o zbliżającej się kartkówce z historii czy wypracowaniu na język polski. 

Dyplom za ukończenie kursu podnosi ocenę z informatyki 

Elementy programowania są coraz częściej wykorzystywane na lekcjach informatyki. Dziecko, które będzie posiadało już jakieś doświadczenie w tej dziedzinie, z pewnością dobrze sobie poradzi z takimi zadaniami. 

Jak poprawić oceny z informatyki? 

Chyba najbardziej bezpośrednią korzyścią z udziału w kursie programowania w odniesieniu do ocen w szkole jest jednak dyplom, który może stanowić podstawę do podniesienia stopnia z informatyki. Przyda się zarówno wtedy, gdy dziecko ma trójkę, a chciałoby jednak uzyskać czwórkę, jak i wtedy, gdy ambitnej pociesze zależy na szóstce na świadectwie. Udział w dodatkowych zajęciach jak najbardziej jest respektowany przez nauczycieli. Pokazuje, że uczeń szczególnie się stara i dodatkowo pracuje, co warto docenić. 

Chcesz zapisać swoje dziecko na taki kurs? Sprawdź programowanie w języku Python z PixBlocks. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych, wykwalifikowanych mentorów, którzy w przyjaznej formie przekażą Twojemu dziecku ogrom wiedzy oraz pomogą mu rozwijać przydatne kompetencje. Postaw na niestandardową, ale niezwykle skuteczną i przyjemną metodę na wspieranie swojego dziecka na ścieżce edukacji! 

PixBlocks to ważny krok w przyszłość dla Twojego dziecka.

Zobacz, jak zadbamy o jego rozwój

Aplikacja PixBlocks

Autorska aplikacja pozwala mentorom na bieżąco nadzorować postępy uczniów. Dzięki temu prowadzący mają dostęp do ekranu zadań uczniów i mogą pomagać im w trudniejszych momentach.

Tylko 4 uczniów w grupie

Zajęcia odbywają się w kameralnych, maksymalnie czteroosobowych grupach. Dzięki temu mamy pewność, że każde dziecko otrzyma indywidualne wskazówki i wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Nauczyciele z pasją

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z pasją – praktyków, którzy czerpią wielką satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą. Każdy kurs przebiega według sprawdzonego i efektywnego schematu. 

Indywidualne podejście

Twoje dziecko zacznie naukę od dopasowanego do niego poziomu i otrzyma indywidualnie wskazówki w każdym momencie, gdy będzie tego potrzebować. 

96 % dzieci ocenia nasze zajęcia na piątkę!

Sprawdzamy to po każdej lekcji.

Podczas zajęć online Twoje dziecko będzie rozwijać umiejętności programowania, projektowania gier lub  tworzenia stron internetowych. Pokaż mu, jak przyjemnie jest zrobić krok w przyszłość.

Wspólnie dobierzemy kurs programowania online dla Twojego dziecka

Dopasujemy kurs, który najlepiej będzie odpowiadał Waszym potrzebom i oczekiwaniom.

Administratorem danych osobowych jest PixBlocks sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, adres: al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia (KRS: 0000807836, NIP: 9721304226, REGON:384602230). Dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi zapytania przesłanego przez formularz kontaktowy oraz przesyłania treści marketingowych, o ile zostanie wyrażona na to zgoda. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak tylko będziemy mogli.