SPRAWDŹ naukę programowania za 249 zł na 3 miesiące! Mentor dostępny 6 dni w tygodniu! Nauka wtedy kiedy jest na to czas i ochota!

HTML dla najmłodszych – zobacz jak 12-latek może stworzyć własną stronę WWW!

Wielu rodzicom programowanie kojarzy się z „dorosłą” pracą. Nie trzeba jednak mieć ukończonych studiów programistycznych, aby móc hobbystycznie stworzyć na przykład stronę internetową. Co więcej, wiek również nie jest żadną blokadą. Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauki kodowania, ponieważ im wcześniej dzieci rozpoczną naukę, tym więcej mają możliwości doskonalenia swoich umiejętności i rozwijania silnych podstaw wiedzy w tym ważnym obszarze.

Czy zatem warto nauczyć 10-14-letnie dziecko tworzenia stron internetowych? Czy ta umiejętność przyda się mu w nastoletnim i dorosłym życiu? Jak najbardziej! Bo HTML dla dzieci to nie tylko gotowy zawód, ale też rozwój myślenia analitycznego i innych ważnych umiejętności. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób możesz zainteresować swoje dziecko nauką programowania HTML.

HTML dla dzieci – przekuj czas spędzany przed komputerem w coś pożytecznego

Nie trzeba nikogo przekonywać, że nowoczesne technologie i powszechny dostęp do Internetu są dziś czymś kompletnie zwyczajnym. Co więcej, towarzyszą nam dosłownie na każdym kroku i trudno sobie wyobrazić codzienne załatwianie spraw bez dostępu do smartfona czy komputera. Nasze dzieci nie znają nawet świata bez Internetu – urodziły się już w czasach jego powszechnej dostępności.

Jak pokazują badania, dzieci spędzają przed komputerem nawet 6-12h dziennie1. Jest to ogromna ilość czasu, którą zwiększyła jeszcze nauka zdalna. Skoro technologia tak bardzo pochłania nasze dzieci, to czemu nie przekuć tego w coś pożytecznego? Jednym z zainteresowań, które dziecko może rozwijać korzystając z komputera, jest programowanie. To zajęcie skutecznie rozwija u dzieci wiele cennych umiejętności związanych z myśleniem, nawet bardziej niż gra w szachy.

Oczywiście nie każde dziecko chce i nie każde musi zostać programistą, gdy dorośnie. Jednak nauka języka HTML (języka niezbędnego do pisania stron internetowych) przyniesie mu bezcenne korzyści i potężną dawkę wiedzy. Dziecko będzie mogło spożytkować ją na wielu różnych polach i w różnych dziedzinach życia. Często zupełnie niezwiązanych z Internetem czy komputerami. Jedną z takich umiejętności jest jasne wyrażanie swoich oczekiwań, które ułatwia rodzicom komunikację z dzieckiem. Drugim przykładem może być nauka cierpliwości i wytrwałości, która pomoże dziecku w łatwiejszym osiąganiu celów na dalszym etapie życia. A przecież każdemu z rodziców, zależy na tym, aby dzieci miały jak najlepszy start w dorosłość.

Do czego Twoje dziecko może wykorzystać umiejętność tworzenia stron?

Tworzenie stron internetowych jest samo w sobie bardzo twórczą, rozwijającą i angażującą czynnością. Dzieci mogą wykorzystać tę umiejętność do tworzenia kreatywnych prac, które pokazują ich talenty, dają możliwość wyrażania siebie i uczenia się nowych rzeczy. Jak znajomość HTML może wyglądać na konkretnych przykładach?

Prowadzenie bloga o swojej pasji

Od wielu lat publikowanie w Internecie wiadomości na temat swoich zainteresowań, zbiorów kolekcjonerskich czy umiejętności jest bardzo popularne. Nasze dzieci są kolejnym pokoleniem, dla których prowadzenie bloga nie jest niczym nowym. Stworzenie takiego miejsca nie tylko rozwija samo hobby, ale także pozwala poznać kolegów zainteresowanych wspólną pasją. A to daje dziecku możliwość znalezienia wspólnego języka z innymi dziećmi i rozwijania się w obszarze swoim zainteresować.

Prowadzenie dziennika postępów

Jeśli Twoje dziecko uczęszcza na dodatkowe zajęcia z gry na instrumencie, uprawia sport czy zajmuje się rysunkiem może stworzyć na własny użytek stronę internetową, na której będzie publikowało postępy z nauki, w formie filmów lub zdjęć. Taka strona może służyć nie tylko jako blog, ale także jako platforma do komunikacji z nauczycielem i omawiania z nim dalszych kroków w rozwijaniu pasji.

Stworzenie strony dla klasy lub szkoły

Jeśli chcesz zaszczepić w swoim dziecku smykałkę do przedsiębiorczości, to umiejętność tworzenia stron www jest świetnym startem do nauki zarabiania na umiejętnościach i wiedzy. Początkowo Twoje dziecko może pomagać kolegom i koleżankom z klasy, którzy słabiej radzą sobie na lekcjach informatyki. Innym pomysłem jest prowadzenie strony internetowej swojej klasy lub szkoły. Twoje dziecko może też robić znajomym proste strony w zamian za drobne przysługi, a w wieku nastoletnim tworzenie i edycja stron będzie dla niego świetnym sposobem na pierwszy zarobek. Pozwoli też otrzymać za swoją pracę większe wynagrodzenie niż np. pracując fizycznie przez całe wakacje.

Warto przy tym podkreślić, że prowadzenie strony internetowej nie tylko z własnymi treściami, ale także napisanej od zera przez siebie samego daje nieporównywalnie więcej satysfakcji, niż wykupienie gotowego szablonu.

Nauka języka HTML w młodym wieku to idealny start do dalszej nauki i rozwoju

Język HTML, w przeciwieństwie do innych języków programowania, ma niski próg wejścia. Oznacza to, że nie trzeba mieć dużej wiedzy, aby już po kilku godzinach nauki zobaczyć na własne oczy fascynujące rezultaty wynikające z „klikania”. A, jak wiadomo, nic nie motywuje tak dobrze do dalszej pracy, jak szybkie efekty. Dodatkowo, kodowanie może okazać się łatwe dla dziecka, ponieważ stanowi naturalne przedłużenie zabawy klockami i puzzlami –czynności, które już lubią. Poza tym dzieci są z natury ciekawskie, więc często chętnie eksperymentują i dowiadują się, jak coś działa. To ułatwia im szybką naukę języków kodowania, ponieważ nie boją się wypróbowywać różnych pomysłów i popełniać błędów.

Język HTML to także dobry początek do rozwijania wiedzy programistycznej w różnych kierunkach. A także rozbudowywania jej o kolejne języki, takie jak na przykład CSS, który pozwala tworzyć strony na znacznie wyższym poziomie zaawansowania i wyglądu. Ale już nawet podstawowa znajomość HTML sprawi, że dziecko bez problemu będzie mogło rozpocząć bardziej zaawansowane lekcje, z tworzenia stron internetowych. W przyszłości stworzy prostą stronę informacyjną, z danymi kontaktowymi i blogiem. Z czasem nauczy się dodawać do witryny elementy interaktywne, takie jak gry i widżety.

Czy tworzenie własnych stron może przynieść korzyści niezwiązane z programowaniem?

Odpowiadając od razu na to pytanie – tak, nauka języka HTML to coś znacznie więcej niż start do pracy jako programista. Na kursach z HTML rozwija się myślenie – zarówno kreatywne, strategiczne, jak i logiczne czy analityczne. Rozwija się także umiejętność planowania i dyscypliny we wdrażaniu tych planów oraz szukania skutecznych rozwiązań, dotyczących różnych problemów.

Nowoczesne technologie umożliwiają dziś łagodne, ale zarazem skuteczne przyswajanie wiedzy. Dzięki praktycznemu podejściu, kodowanie sprawia, że nauka jest bardziej angażująca i przyjemna dla dzieci niż tradycyjne metody nauki z książek. Język programowania HTML, którego uczą się dzieci, opiera się również na prostych sposobach nauki. Technika nauczania jest dostosowana do poziomu rozwojowego oraz preferencji każdego dziecka, niezależnie od jego ogólnych umiejętności. Poza wspomnianymi zaletami, programowanie dla dzieci to także nauka:

  • samozaparcia, dociekliwości i samodzielnego rozwiązywania problemów,
  • umiejętności pracy w grupie i tworzenia zdrowych relacji z rówieśnikami i osobami prowadzącymi kurs,
  • pobudzania zaangażowania oraz ciekawości świata,
  • uczenia się na błędach i wyciągania wniosków z porażek oraz samozaparcia w ich pokonywaniu,
  • dociekliwości w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania.

Nauka HTML dla dzieci angażuje obie półkule mózgu, pobudzając obszary odpowiedzialne za różne zdolności. Wpływa to więc na ogólne zdolności poznawcze i umiejętności analityczne.

Dodatkową korzyścią z nauki programowania jest nauka języka angielskiego – wiele rozwiązań, instrukcji i porad, ale także i komend w HTML-u jest właśnie w tym języku. Ponadto jest to świetny sposób, aby otworzyć kreatywne umysły dzieci na możliwości, jakie oferuje technologia.

Choć wszystko to brzmi bardzo poważnie, to w przypadku dzieci najlepszym sposobem nauki jest oczywiście zabawa – i to oferują właśnie kursy Pixblocks. Dziecko, przez zabawę, uczy się logicznego myślenia, wynajdowania błędów, a przy okazji poprawia także zdolności matematyczne. Nauka programowania z kursami Pixblocks rozbudza wśród dzieci kreatywność – w końcu tworzą „coś z niczego” i coś własnego, z czego wykonania mogą być dumne. Nie jest żadną tajemnicą, że takie sukcesy budują w dziecku pewność siebie i swoich umiejętności, co również przydaje się w nastoletnim i później w dorosłym życiu.

Język HTML – na czym właściwie polega?

Język HTML to język, z pomocą którego tworzy się strony internetowe. Został stworzony w taki sposób, aby porządkować strukturę informacji na stronie. A to z kolei uławia nam jako użytkownikom znajdowanie potrzebnych informacji w różnych serwisach www.

Jeszcze do niedawna wśród wielu osób panowało przekonanie, że tworzenia stron internetowych jest niemożliwe bez ukończenia kierunkowych wyższych studiów. Na szczęście to przekonanie odeszło już do lamusa, o czym świadczy nie tylko zainteresowanie samym programowaniem, ale również fakt istnienia w szkołach takiego przedmiotu.

W ramach kursów HTML, za pomocą znaczników, nawet dzieci uczą się tworzenia i edycji takich elementów jak poszczególne sekcje, nagłówki, akapity czy linki. Ma to na celu stworzenie logicznej struktury www, która “pilnuje” na danej stronie porządku. Znajomość HTML pomoże też dziecku tworzyć tekst, obrazy, linki, treści audio i wideo na strony internetowe. A to daje mu pełną swobodę twórczą i realny wpływ na to jak www będzie wyglądać.

Stworzenie pierwszej strony www – podaruj dziecku praktyczny kurs HTML!

Stworzenie pierwszej strony internetowej przez Twoją pociechę wymaga poznania kilku elementów programowania, które ułatwia szybki kurs HTML dla dzieci: Stwórz swoją pierwszą stronę! Kurs HTML i CSS. Składa się on z 4 etapów:

  • Etap 1 pozwala dziecku poznać, jak zbudowany jest HTML, dziecko zapoznaje się z takimi elementami jak tytuł strony, nagłówki, akapity.
  • Etap 2 to najważniejsze rzeczy związane z organizacją informacji w HTML.
  • Etap 3 kursu HTML dla dzieci obejmuje tworzenie hiperłączy i adresów URL.
  • Etap 4 – ostatni, obejmuje formatowanie tekstów na stronie za pomocą HTML oraz CSS (kaskadowych arkuszy stylów). Podczas tego etapu dziecko pozna również podstawy nadawania stylów witrynie. Wszelkie znaczniki i atrybuty, a także formatowanie treści, nagłówki czy tworzenie menu – po kursie z Pixblocks te elementy nie będą dla Twojej pociechy trudne. Dziecko pozna proste, ale ważne elementy tworzenia stron, czego będzie o wiele łatwiej się uczyć w ramach kursu prowadzonego przez specjalistów.

Strona internetowa stworzona przez Twoje dziecko z pewnością sprawi mu ogromną radość, a czas spędzony przy komputerze nie będzie oznaczał tylko zabawy. HTML, CSS – te z pozoru obco brzmiące wyrażenia nie będą stanowić po takim kursie żadnego problemu. Zapisanie dziecka na kurs programowania HTML to świetny sposób, aby pomóc mu stać się technicznie kompetentnym w stale rozwijającej się erze cyfrowej. Te umiejętności nie tylko sprawią, że będą bardzo poszukiwane w przyszłej ścieżce kariery, ale mogą być również zastosowane w innych dziedzinach nauki w szkole lub na uniwersytecie. Zapisując swoje dziecko na kurs programowania w HTML, wyposażasz je w wiedzę, która pozwoli mu odnieść sukces teraz i w przyszłości!

PixBlocks to ważny krok w przyszłość dla Twojego dziecka.

Zobacz, jak zadbamy o jego rozwój

Aplikacja PixBlocks

Autorska aplikacja pozwala mentorom na bieżąco nadzorować postępy uczniów. Dzięki temu prowadzący mają dostęp do ekranu zadań uczniów i mogą pomagać im w trudniejszych momentach.

Tylko 4 uczniów w grupie

Zajęcia odbywają się w kameralnych, maksymalnie czteroosobowych grupach. Dzięki temu mamy pewność, że każde dziecko otrzyma indywidualne wskazówki i wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Nauczyciele z pasją

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z pasją – praktyków, którzy czerpią wielką satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą. Każdy kurs przebiega według sprawdzonego i efektywnego schematu. 

Indywidualne podejście

Twoje dziecko zacznie naukę od dopasowanego do niego poziomu i otrzyma indywidualnie wskazówki w każdym momencie, gdy będzie tego potrzebować. 

96 % dzieci ocenia nasze zajęcia na piątkę!

Sprawdzamy to po każdej lekcji.

Podczas zajęć online Twoje dziecko będzie rozwijać umiejętności programowania, projektowania gier lub  tworzenia stron internetowych. Pokaż mu, jak przyjemnie jest zrobić krok w przyszłość.

Wspólnie dobierzemy kurs programowania online dla Twojego dziecka

Dopasujemy kurs, który najlepiej będzie odpowiadał Waszym potrzebom i oczekiwaniom.

Administratorem danych osobowych jest PixBlocks sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, adres: al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia (KRS: 0000807836, NIP: 9721304226, REGON:384602230). Dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi zapytania przesłanego przez formularz kontaktowy oraz przesyłania treści marketingowych, o ile zostanie wyrażona na to zgoda. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak tylko będziemy mogli.