daj klasykom drugie życie
STX Next

Restore Classic with PixBlocks był konkursem skierowanym do młodych pasjonatów programowania. Celem uczestników było napisanie na nowo w języku Python kultowych gier wydanych przed 1995 rokiem. 

Użytkownicy PixBlocks odświeżyli dla nas ponad 100 klasycznych tytułów. Wśród oczywistych hitów jak Tetris czy Super Mario, na szczęście nie zabrakło też mniej znanych perełek. Dwie takie mniej oczywiste gry: Star Wars: TIE Fighter oraz M.U.S.H.A znalazły się nawet na podium razem z mistrzowsko odtworzonym Tetrisem.

Zwycięskie gry

Jakub Mazur

Tetris

Maciej Torhan

Star Wars: TIE Fighter

Kamil Lewandowski

M.U.S.H.A

Na początku była nuda. Potem pojawiły się one. Pierwsze gry wideo i na zawsze zmieniły oblicze rozrywki. Ale ich czas minął… Czy na pewno?

Programisto, weź udział w konkursie Restore Classic with PixBlocks i daj nowe życie tytułom sprzed lat! Wykorzystaj swoje umiejętności i kreatywność i napisz w języku Python odświeżoną wersję wybranej gry wydanej przed 1995 rokiem. Skompiluj ją w darmowym kompilatorze PixBlocks. Pokaż, że stare koncepty mogą dalej rozpalać wyobraźnie graczy i wygraj jedną z nagród.

Jak wziąć udział w konkursie?

1. Napisz w języku Python kod wybranej przez Ciebie gry wydanej przed 1995 rokiem, który zostanie poprawnie zinterpretowany w programie PixBlocks. 

2. Po stworzeniu gry podziel się nią ze światem i z nami. Nagraj krótki film w formie zrzutu ekranu, w którym pokażesz, jak grać w Twoją grę i opublikuj go na swoim kanale w serwisie YouTube.

3. Zgłoś swoją propozycję najpóźniej do 31 maja 2020, korzystając z formularza zgłoszeniowego.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Restore Classic with PixBlocks to konkurs dla młodych twórców gier. Może w nim wziąć każda osoba w wieku do 26 lat, która poprawnie zarejestruje się w konkursie.

Jak będą oceniane gry?

Zgłoszenia uczestników będą oceniane pod kątem zaawansowania kodu oraz pomysłowości przez komisję konkursową. Warunkiem koniecznym oceny jest też zgodność z tematem konkursu.

W skład komisji wchodzą:

dr Krzysztof Krzywdziński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, PixBlocks
dr Rafał Witkowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Iwona Grzeluk, STX Next
Olga Dysput, STX Next

Jak tworzyć gry z użyciem PixBlocks?

Program PixBlocks posiada swój wewnętrzny interpreter kodu Python. Możesz skorzystać z niego jak z każdego innego interpretera. Ponieważ w PixBlocks nie ma możliwości importowania zewnętrznych bibliotek takich jak PyGame lub PyGlet, stworzyliśmy naszą wewnętrzną bibliotekę. Jej metody pomogą Ci, między innymi, wykonać podstawowe operacje na sprite’ach. Pełną listę metod biblioteki znajdziesz w oknie programu pod przyciskiem “i”.

Czy można zgłosić więcej niż jedną grę?

Tak, możesz! Zgodnie z regulaminem konkursu każdy uczestnik może zgłosić dowolną ilość gier dlatego po stworzeniu swojej pierwszej, nie zwlekaj i zacznij tworzyć kolejną!

Jak nagrać prezentację z gry?

Do poprawnego zgłoszenia potrzebujesz dołączyć link z prezentacją Twojej gry. Prezentacja może być dowolnie długim filmem, w formie zrzutu ekranu, w którym pokażesz, w jaki sposób grać w Twoją grę. Możesz np. pokazać, jak przejść Twoją grę, lub tylko jedną z plansz, jeśli jest ich wiele. Gotową prezentację opublikuj na Twoim kanale na YouTube – możesz go stworzyć specjalnie w tym celu.

Boisz się, że unikalność Twojego pomysłu nie będzie w pełni widoczna na filmie, bo tkwi w samej strukturze kodu? Bez obaw, tym co ostatecznie oceniać będzie komisja konkursowa jest właśnie kod. Dodaj go w formularzu zgłoszeniowym, używając platformy https://www.codepile.net lub innej podobnej. Inni uczestnicy nie będą mieli możliwości zobaczenia go.

Nie wiesz, jak nagrać prezentację swojej gry? Do tego celu możesz wykorzystać darmowe oprogramowanie OBS Studio. W krótkim filmie zaprezentuj, jak wygląda rozgrywka w Twojej grze. Postaraj się pokazać, jak najwięcej możliwości związanych z grą.

Nie masz kanału? Zobacz, jak go założyć.

Nagrody

Dla laureatów 3 pierwszych miejsc czekają nagrody:

I miejsce

Klawiatura Razer™ Huntsman Clicky Optical Switch + słuchawki Razer™ Nari oraz code review projektu gry i indywidualne konsultacje ze specjalistami z STX Next

II miejsce

Klawiatura Razer™ Cynosa Chroma + mysz Razer™ Abyssus Essential + podkładka Razer™ Goliathus Chroma oraz code review projektu gry wykonane przez specjalistów STX Next

III miejsce

Klawiatura Razer™ Ornata Chroma oraz code review projektu gry wykonane przez specjalistów STX Next

Najciekawsze projekty gier za zgodą ich twórców mogą też znaleźć się w kursach programu PixBlocks

PixBlocks

KONTAKT:

PixBlocks sp. z o.o.
ul. Gromadzka 12
61-655 Poznań
kontakt@pixblocks.com
+48 660 778 237

PixBlocks

KONTAKT:

PixBlocks sp. z o.o.
ul. Gromadzka 12
61-655 Poznań
kontakt@pixblocks.com
+48 660 778 237