Ponieważ definicja gry jest bardzo szeroka, także te komputerowe można podzielić na wiele podtypów. Najprostsze z nich są projektowane z myślą o użytkownikach smartfonów, którzy zabawiają się telefonem, jadąc na przykład komunikacją miejską.

Najbardziej skomplikowane gry wideo z kolei olśniewają niesamowitymi animacjami przypominającymi do złudzenia rzeczywistość i skomplikowaną fabułą, a granie w nie wymaga posiadania odpowiednio zaawansowanego sprzętu, ale również naprawdę intensywnego wielogodzinnego zaangażowania uwagi.

Równie imponujące bywają też budżety gier. Produkcja samochodowej gry akcji GTA IV kosztowała sto milionów dolarów. Kiedy jednak ma się świadomość, jak dopracowany jest świat tej gry i z ilu składa się ona elementów, nie budzi to aż takiego zdziwienia.

Charakterystyczne dla tej produkcji są zapierające dech w piersiach widoki odwzorowujące dużą amerykańską metropolię oraz realistyczne wyścigi samochodowe z użyciem dostępnych na rynku prawdziwych modeli aut. Duża różnorodność lokacji i precyzyjne odwzorowanie szczegółów robią piorunujące wrażenie.

Jak wygląda polski rynek gier?

Polski rynek gier jest bardzo obiecujący. W chwili obecnej tylko w tym sektorze kultury odnotowujemy pozytywny bilans importu i eksportu. Nasz rynek gier jest, co więcej, jednym z dwudziestu największych na świecie. W raporcie The Game Industry Poland 2021 pojawia się prognoza, że już w roku bieżącym jego wartość przekroczy miliard dolarów. 

W Polsce już dzisiaj działa kilkaset firm, zajmujących się produkcją gier. Atrakcyjna gra, która spodoba się publiczności to przeważnie efekt pracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Przy tworzeniu legendarnego “Wiedźmina” autorstwa CD Projektu pracowało około 100 osób. Do stworzenia gry niezbędni są oczywiście programiści, ale nie tylko. Również pracownicy odpowiadający za treść fabuły gry, dźwiękowcy i graficy mają ogromny wpływ na jej jakość. 

W branży gier bardzo ważna jest także rola testera, który sprawdza, czy produkt końcowy zawiera błędy. Muszą to być osoby bardzo świadome tego, jak zbudowany jest świat gier, aby wyłapać nawet niewielkie usterki, które komuś mniej obeznanemu w tej tematyce mogłyby umknąć.

Kompetencje wszystkich, którzy biorą udział w skomplikowanym procesie tworzenia gry muszą się przenikać i uzupełniać. Potrzebna jest zarówno zaawansowana wiedza techniczna, jak i talent literacki, plastyczny, czy generalna orientacja w kulturze, ponieważ to właśnie te elementy przyciągają do nowych gier rzesze fanów.

Branża Game Developmentu tworzy zatem unikatową przestrzeń intelektualną, gdzie osoby o umysłach ścisłych i humanistycznych mogą razem pracować nad tymi samymi projektami, wzmacniając swoje kompetencje i przekraczając ograniczenia własnej profesji. 

Bycie częścią tak kreatywnego procesu to ogromna satysfakcja, a nie należy zapominać, że istnieją także inne benefity związane z pracą w branży gier. Zarobki w IT są generalnie wyższe, niż w innych sektorach gospodarki. Dodatkowo często można sobie pozwolić na pracę zdalną, która stanowi oswojoną praktykę w branży i już nikogo nie dziwi. Z dużą elastycznością podchodzi się również do czasu pracy.

W Game Developmencie istnieje wysoka świadomość wartości wykonywanych usług dlatego firmy często idą na rękę konkretnym osobom. W ogłoszeniach zamieszczanych na portalach zazwyczaj pojawiają się widełki płacowe, a dostosowanie formy zatrudnienia do potrzeb pracownika nie stanowi większego problemu.

jak się robi gry

Etapy powstawania gry — jak to wygląda w praktyce?

Powstawanie skomplikowanej i realistycznej gry, która podbije serca publiczności na całym świecie to proces, który trzeba podzielić na kilka etapów, aby nie doprowadzić do wytworzenia się niepotrzebnego chaosu.

Pierwszy z nich to preprodukcja — czas, w którym powstaje fabuła, zasady gry, pomysły na to jak mają wyglądać kolejne jej poziomy, pierwsze projekty graficzne, bardziej zaawansowane projekty graficzne, a także planowane są dalsze działania ekip specjalistów z różnych dziedzin. 

Wdrożenie kreatywnych pomysłów należy oczywiście do zespołu programistów. Powinni oni dobrze posługiwać się wymaganymi przy konkretniej produkcji językami programowania. Mogą to być na przykład Java, Java Script, C, C#, C++, PHP czy Python. Najważniejszym zadaniem zespołu koderów jest opracowanie silnika gry i sprawne zintegrowanie wszystkich poziomów, które składają się na całość produkcji. 

Każdy pracodawca może wymagać od Game Developera dodatkowych umiejętności technicznych, więc zawsze trzeba być na bieżąco z trendami w branży. W tym zawodzie bardziej niż wykształcenie kierunkowe liczą się konkretne umiejętności i wypracowane portfolio. Osoba zatrudniona na stanowisku programisty w branży gier musi być  również wyposażona w odpowiednie kompetencje miękkie, żeby płynnie dogadywać się z resztą teamu. 

Tworzenie grafik i animacji to skomplikowany proces. Zadaniem grafików jest opracowanie wyglądu wirtualnych światów i wprowadzenie do nich postaci. Robią to poprzez modelowanie obiektów i lokacji. Mogą się już posługiwać tak innowacyjnymi urządzeniami, jak skanery przenoszące trójwymiarowy przedmiot na ekran komputera i intuicyjne w użytkowaniu, ułatwiające pracę z obrazem ekrany dotykowe.

Żeby ożywić bohaterów, którzy zasiedlają świat gry, często pracuje się z prawdziwymi aktorami, nagrywając następujące po sobie sekwencje ruchu. Służy do tego specjalna technika motion picture. Specjalizacji w dziedzinie grafiki jest wiele ze względu na to, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na różnorodne efekty artystyczne.

Warstwa dźwiękowo-muzyczna to kolejny poziom świata gry, który wymaga wprowadzenia zupełnie innej kultury pracy. Dźwiękowcy często poszukują inspiracji w terenie — nagrywają odgłosy z otoczenia tak, aby wzbogacić odpowiednio świat gry (może to być śpiew ptaków, dźwięki na stadionie czy dowolne inne efekty).

Również osoby odpowiadające za muzykę mają swój własny tryb organizacji pracy, która najczęściej przebiega po prostu w profesjonalnym studio nagraniowym. Postacie często zaś mówią głosami gwiazd show-businessu. Zdarza się, że producenci gier pracują z kompozytorami, czy całymi orkiestrami.

Naturalnie po zakończeniu produkcji niezbędne jest jeszcze zaangażowanie specjalistów od komunikacji, którzy zajmą się promocją tytułu wśród graczy, będących wyjątkowo świadomą grupą konsumencką. Z oczywistych powodów są oni zazwyczaj aktywni w sieci i tworzą własne społeczności, które mają wpływ na popularność konkretnych tytułów.

Istnieją influencerzy zajmujący się grami, youtuberzy grający w gry live oraz cały szereg obeznanych dokładnie z rynkiem recenzentów, publikujących swoje opinie na tematycznych blogach. Aby przekonać ich do siebie trzeba mieć naprawdę niezłych PR-owców i dobrze obmyślaną strategię promocyjną zarówno online, jak i w mediach tradycyjnych.

phyton dla dzieci

Jak zacząć karierę w branży gier? Czy Python dla dzieci to rozwiązanie?

Zanim jednak trafi się jako specjalista do ekscytującej branży gier, trzeba znaleźć własną ścieżkę, która tam prowadzi. Ze względu na dynamiczny charakter zmian zachodzących w środowisku cyfrowym, nauka zawodu trwa tak naprawdę całe życie.

Dlatego właśnie najlepiej jest zacząć ją jak najwcześniej. Jeśli masz małe dziecko i widzisz, że interesuje się prostymi grami (na przykład platformowymi), możesz pomyśleć o zaproponowaniu mu kursu programowania blokowego z Pixblocks. Proponujemy zajęcia z podstaw programowania w oparciu o rozrywkową formułę, a tematyka wokół, której są one zbudowane to właśnie gry.

Cechą charakterystyczną programu, który nasi specjaliści stworzyli specjalnie z myślą o uczeniu dzieci programowania jest to, że komendy i algorytmy ukazują się na ekranie pod postacią elementów wizualnych.

Są one podobne w stylistyce do prostych gier, na przykład takich na smartfona. Pozwala to na zaciekawienie malucha, bez przeciążania go szczegółowymi informacjami, które w tym wieku mogłyby nie zostać w pełni zrozumiane.

Lekcje programowania blokowego są świetnym wprowadzeniem do dalszej nauki, która jest już ściśle związana ze znajomością języka pisanego. Dzięki nim można nauczyć się podstaw logicznego myślenia, czy działania mechanizmu przyczyny i skutku, które to umiejętności stanowią absolutną bazę pod wiedzę używaną w zawodowym środowisku programistycznym. 

Młodzież odnajdzie się na kursie języka Python, który jest już narzędziem używanym w codziennej pracy przez programistów na całym świecie, między innymi w branży gamingowej. Popularność tego języka kodowania stale rośnie, ponieważ jest on zarówno funkcjonalny, jak i relatywnie prosty do opanowania. Jego składnia nie różni się w dużym stopniu od języka angielskiego, który stanowi must have na rynku pracy właściwie w każdym zawodzie. Być może ciężko się go nauczyć, ale za to umożliwia robienie kariery w międzynarodowym środowisku.

Nasze zajęcia odbywają się w niewielkich grupach. Prowadzą je doświadczeni nauczyciele informatyki. Jeśli dostrzegą, że dziecko nie rozumie jakiegoś zagadnienia z łatwością wyłapią ten fakt i wytłumaczą odpowiednie zagadnienie raz jeszcze. Formuła online, w której odbywają się zajęcia oswaja maluchy z narzędziami, używanymi powszechnie we współczesnej komunikacji.  

Kursy programowania dla dzieci pozwalają w mądry sposób rozwijać zainteresowanie gamingiem i przygotowywać je do przyswojenia kolejnych umiejętności informatycznych. Tworzenie gier dla początkujących to świetna zabawa, a zarazem fascynująca przygoda intelektualna.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta weź udział w naszej lekcji pokazowej. Twoje dziecko będzie mogło zapoznać się z naszymi metodami pracy, a Ty zyskasz pewność, że czas poświęcony na lekcje programowania jest świetną inwestycją w jego przyszłość.

Dobrze wykorzystany czas przed komputerem_

Zobacz nasze kursy
Dobrze wykorzystany czas przed komputerem_

Blog

Zajrzyj do naszej bazy wiedzy dotyczącej edukacji dzieci

kliknij