Zalety nauki w grupie

Uczyć można się indywidualnie albo w grupie. Są dzieci, które najszybciej przyswajają informacje samodzielnie, ale ponieważ jako dorośli musimy funkcjonować w społeczeństwie, nauka w grupie wyposaża w umiejętności, które są całkowicie unikatowe i niemożliwe nie do wykształcenia samemu.

Szkoła jest formą zorganizowanej nauki w grupie. Ze względu na swój zuniwersalizowany charakter często jednak podchodzi do swoich zadań zbyt standardowo i nie uwzględniając indywidualnych różnić pomiędzy uczniami. Dlatego warto zastanowić się nad innymi formami współpracy grupowej, w które mogłoby zaangażować się dziecko, aby skorzystać w pełni z potencjału tej metody dydaktycznej.

Dlaczego warto postawić na naukę w grupie?

Nauka w grupie stwarza wiele ciekawych możliwości. Przede wszystkim grupa sprzyja wykształcaniu się tak zwanych umiejętności miękkich, od których w dużym stopniu zależy sukces na współczesnym rynku pracy. W środowisku zawodowym często okazuje się, że od twardej wiedzy bardziej liczy się umiejętność słuchania, formułowania myśli i szybkiego rozwiązywania problemów. Sprawna komunikacja ułatwia życie i pozwala uniknąć wielu problemów, które mogłyby się pojawić, gdyby nie doszło do skonfrontowania punktów widzenia.

Grupa pozwala także spojrzeć na siebie w szerszym kontekście. Predyspozycje poszczególnych dzieciaków uzupełniają się — jedne są bardziej przebojowe, a inne bardziej analityczne. Uczniowie mogą sobie nawzajem pomagać, a także dzięki osiąganiu wspólnych celów motywują się do pracy. Zdecydowanie trudniej się rozleniwić mając obok siebie zmotywowanych rówieśników.

Na pewno spory opór wśród dzieci wzbudza konieczność przystosowania się do z góry ustalonych reguł. Grupa jest świetnym środowiskiem, w którym można nauczyć się przestrzegania zasad i przyzwyczaić do tego, że w świecie dorosłych bez zgody na pewne ograniczenia funkcjonować się nie da.

Nauka programowania w grupie — czy to możliwe?

Najbardziej efektywna jest nauka w małych grupach o wyrównanym poziomie zaawansowania. Dlatego właśnie takie rozwiązanie proponujemy Państwu w Pixblocks. Dzieciaki prowadzone przez doświadczonych nauczycieli mogą rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów, nie tracąc możliwości doskonalenia różnego rodzaju praktyk komunikacyjnych.

Nauka w grupie przebiega szybciej, ponieważ dzieci mogą mieć zupełnie różne skojarzenia, a po skonfrontowaniu swoich sposobów myślenia, wspólnie wypracowują najlepsze wyjście, zyskując dodatkową perspektywę. Wbrew stereotypom programowanie nie jest zajęciem oderwanym od rzeczywistości i także zgłębianie wiedzy z tej dziedziny może wspierać ducha

współpracy, wzajemnej życzliwości i tolerancji, które to jakości przydają się zawsze niezależnie od tego, jak potoczy się dalsza ścieżka rozwoju pociechy.

Najnowsze

Czy nauka przez zabawę może być efektywna?
17 maja 2022
Według Wikipedii zabawa to aktywność, której wartością autoteliczną jest rozrywka. Francuski intelektualista...
Czytaj
Zakoduj przyszłość swojego dziecka
17 maja 2022
Kiedy dziecko się rozwija, świadomi rodzice obserwują ten proces i potrafią wstępnie ocenić, w jakim...
Czytaj
Jak mądrze zorganizować wakacje?
17 maja 2022
Wakacje to z jednej strony atrakcyjny czas, który można wykorzystać na świeżym powietrzu, z drugiej strony...
Czytaj

Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.