SPRAWDŹ naukę programowania za 249 zł na 3 miesiące! Nauka wtedy kiedy jest na to czas i ochota!

W jakim wieku dzieci powinny zacząć uczyć się programowania?

Nauka programowania otwiera dzieciom nieskończone możliwości nauki odkrywania, tworzenia, współpracy i rozwiązywania problemów. Pomaga również rozwijać kluczowe umiejętności, takie jak logiczne myślenie, kreatywność i komunikacja. Dodatkowo, rozwijająca się cyfryzacja sprawia, że podstawy programowania i obsługa komputera są równie ważną umiejętnością, jak nauka czytania, pisania czy liczenia. Co ważne, oswajanie dzieci z komputerem od najmłodszych lat sprawia, że bardziej dbają o higienę korzystania z urządzeń elektronicznych w przyszłości. Dobre wzorce procentują w późniejszym życiu.

Podstawy programowania nie muszą być trudne i nudne. Nie ma też idealnego wieku, żeby rozpocząć naukę kodowania. Mali uczestnicy kursów, początkowo głównie poprzez zabawę rozwijają myślenie logiczne i analityczne, zyskując jednocześnie świetną bazę do dalszej nauki.

Podstawy programowania to jednak nie tylko przepustka do przyszłej kariery, ale też szereg innych umiejętności, które mogą okazać się przydatne na różnych etapach rozwoju dziecka, również w szkole. Na zajęciach z programowania dla dzieci, młodzi programiści mogą stworzyć swoje pierwsze witryny internetowe, proste aplikacje, a nawet własne światy w grach komputerowych.

W jakim wieku zacząć uczyć dzieci programowania?

Nie ma idealnego wieku na jej rozpoczęcie. Nauka kreatywnego i logicznego myślenia może rozpocząć się równie dobrze w przedszkolu. W tym wieku nauka programowania odbywa się głównie poprzez zabawę i rozwiązywanie problemów. Zajęcia z podstaw programowania dla przedszkolaków mają sens, ale w dużej mierze opierają się na rozwijaniu umiejętności przydatnych na późniejszym etapie nauki.

Na początku nie warto zaprzątać sobie głowy, od jakiego konkretnego języka programowania Twoje dziecko zacznie naukę. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów, rozumienie

działania mechanizmów przyczynowo-skutkowych, samodzielność w działaniu – to tylko niektóre z umiejętności, które są ważniejsze na pierwszym etapie nauki. Warto wykształcić je u dziecka w wieku przedszkolnym, aby w późniejszym etapie życia było łatwiej mu przyswajać techniczną, zaawansowaną wiedzę.

Należy pamiętać, że poziom trudności uczonego materiału powinien być zawsze dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Natomiast stawianie pierwszych poważnych kroków w kierunku nauki konkretnych języków może odbywać się już we wczesnych latach szkoły podstawowej.

Trudno stwierdzić, ile trwa nauka podstaw programowania, bo czas ten waha się od kilku miesięcy do nawet kilku, kilkunastu lat. Z tego powodu przyswojone we wczesnym wieku podstawy, pozwolą małymi kroczkami wznosić się na coraz bardziej zaawansowane etapy. Warto pamiętać, że wiele osób swoje pierwsze kroki w programowaniu stawia nawet po 30. roku życia. W tym wieku z powodu różnych zobowiązań jest to z pewnością trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Od czego zacząć naukę programowania?

Nauka podstaw programowania dla dzieci niekoniecznie musi rozpocząć się od nauki konkretnego języka. Warto pomyśleć najpierw o nauce umiejętności, które są podstawą do dalszych działań i pomogą dziecku łatwiej wejść w świat programowania. Istnieją platformy i programy, które umożliwiają naukę logicznego i krytycznego myślenia. Umiejętność rozwiązywania problemów, myślenie o różnych sposobach ich rozwikłania, a ostatecznie formułowanie wniosków, pozwoli dziecku w osiągnięciu głębszego zrozumienia przyswajanej wiedzy i rozwinie chęci poznawania świata.

Rozpoczęcie nauki u bardzo małych dzieci powinno opierać się głównie na rozwijaniu takich kompetencji, jak logiczne i samodzielne myślenie oraz kreatywne rozwiązywanie problemów. To natomiast u dorosłych programistów jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala utrzymać tempo pracy poprzez szybkie wdrożenie efektywnych rozwiązań. Świetnym treningiem dla maluchów jest wspólne rozwiązywanie łamigłówek oraz gier logicznych. Chęć rozwoju, dociekliwość oraz umiejętność doszukiwania się zależności oraz zasad działania określonych przedmiotów, mogą wskazywać na umiejętności potrzebne do opanowania podstaw programowania.

Jaki język programowania wybrać na początek?

Świat programowania dziecka nie musi zaczynać się od skomplikowanych kodów. Pierwsze kroki dzieci stawiają zwykle w tzw. programowaniu blokowym, które umożliwia nawet tworzenie gier. Polega on w głównej mierze na umiejętnym przeciąganiu kodu w postaci bloków. Dzięki temu dzieci uczą się podstawowych umiejętności przydatnych podczas bardziej zaawansowanego programowania. Kreując własny świat i jego elementy, poznają zasady działania ścieżek, warunków i pętel.

Dzieci na kursach na poziomie podstawowym z pomocą kolorowych bloczków, które przesuwać mogą zaledwie jednym kliknięciem myszy, tworzą swoje pierwsze programy. Podczas zajęć, na które składa się zabawa kolorami i kształtami, młodzi programiści uczą się kreatywnego projektowania. Z kolei opanowanie podstaw HTML i CSS daje możliwość stworzenia pierwszej strony internetowej lub bloga.

Metody nauki programowania dla najmłodszych dzieci

Nauka programowania dla dzieci umożliwia rozwój umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Należy uzbroić się jednak w cierpliwość.

To, co sprzyja nauce i pozwala osiągać zamierzone cele, to zasada małych kroczków i stawianie sobie nowych wyzwań. Zanim wdrożymy dziecko do nabywania złożonych umiejętności, zadbajmy o dobrą bazę. Programowanie blokowe np. przy pomocy aplikacji Pixblocks, jest świetnym sposobem na szybkie nabycie niezbędnych podstaw. Aplikacja jest zrozumiała także dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać i pozwala na stworzenie pierwszej platformowej gry nawet w 15 minut. Przyswajanie nowych umiejętności bardzo często wiąże się z możliwością popełniania błędów, na które należy dziecku pozwolić. Nauka, szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci, powinna przede wszystkim być przyjemnością i dobrze spędzonym czasem. Dzieci przyswajają wiedzę poprzez działanie według własnych preferencji.

Niezwykle ważne w nauce nowego zagadnienia jest również odpowiednie dostosowanie wykładanego materiału. Uczony język programowania powinien być zgodny ze stopniem zaawansowania początkującego programisty.

Zajęcia, na które uczęszczają dzieci, muszą być dla nich atrakcyjne. Dzięki temu podstawy programowania nie będą kojarzyć im się z czymś trudnym i niedostępnym. Odpowiednia atmosfera na zajęciach i cierpliwość nauczyciela sprawi, że dzieci będą chciały chętnie kontynuować naukę i zdobywać kolejne umiejętności. Pixblocs organizuje kursy programowania na różnych poziomach zaawansowania, dzięki czemu każde dziecko może wybrać własną ścieżkę, adekwatną do posiadanych już umiejętności. Wykwalifikowana kadra wspiera i motywuje w działaniu i osiąganiu pierwszych sukcesów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawy programowania dla dzieci mogą nabywać już maluchy w wieku przedszkolnym. Nauka ta opiera się w znacznej mierze na obrazach i dźwiękach. Dzięki takim solidnym podstawom jako nastolatki będą mogły cieszyć się kolejnymi, zaawansowanymi etapami nauki. Praktyczne przykłady sprawiają, że dzieci przyswajają wiedzę najszybciej i najskuteczniej. Wspieranie ich w wykonywaniu zadań na zajęciach zaowocuje pierwszymi autorskimi projektami: grami komputerowymi czy prostymi aplikacjami.

Języki programowania dla starszych dzieci

Bardziej zaawansowanym małym programistom proponuje się naukę przy wykorzystaniu języka jakim jest Python, wykorzystywany do tworzenia gier oraz aplikacji internetowych. Python jest językiem programowania, który często daje przepustkę do nauki kolejnych języków. Język ten jest oparty na tekście i posiada własną mechanikę działania, jednak został skonstruowany na tyle zrozumiale, że odczytać potrafią go nawet osoby niezajmujące się na co dzień programowaniem. Przy pomocy języka Python, dzieci mogą pokusić się o stworzenie nawet własnej aplikacji internetowej. Jest on także dość prosty w konfiguracji. Rozpoczęcie przygody z programowaniem od języka Python, dzięki szybkim efektom, zmniejsza u dzieci ryzyko frustracji. Język ten używany jest powszechnie w rozmaitych branżach, dlatego warto, aby starsze dzieci miały okazję się nim zainteresować.

Wyboru należy dokonywać więc głównie na podstawie trudności, ale przede wszystkim na podstawie swoich zainteresowań. Znajomość jednego języka bardzo często daje możliwość poznawania kolejnego, dlatego pierwszy język programowania powinien być przede wszystkim w miarę łatwy, a poza tym ciekawy i przyjemny.

Nauka programowania dla dzieci – inne przydatne umiejętności

Oprócz nauki kodowania, aby zostać w przyszłości dobrym programistą, warto postawić także na inne umiejętności. Podczas zajęć z programowania dla dzieci, uczą się one również kreatywnego, nieschematycznego myślenia. Przed zadaniem sobie pytania: „Jaki język programowania wybrać?”, warto rozbudzać w dziecku chęć do nauki nowych rzeczy i ciekawość otaczającego świata. Przydadzą się również umiejętności komunikacyjne, ponieważ opanowanie podstaw programowania wymaga często pracy zespołowej. Rzadko zdarza się, że za realizację naprawdę wielkich projektów odpowiada jedna osoba. Projektowanie aplikacji to wspólne działanie i konsultacje zespołu pracujących nad nią programistów, którzy zajmują się zarówno przygotowaniem zarówno jej strony wizualnej, jak i jej technicznego zaplecza.

Niezależnie od tego, czy młody, początkujący programista chciałby w przyszłości zająć się tworzeniem gier komputerowych, czy interesują go bardziej aplikacje mobilne, samodzielne rozwiązywanie napotkanych problemów, jest umiejętnością bazową. Najskuteczniejsza nauka programowania dla dzieci skupiać powinna się na zachęcaniu do zadawania nurtujących pytań i rozwijaniu analitycznego myślenia.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania od najmłodszych lat? Podsumowanie

1. Rozpoczęcie nauki programowania zapewnia dzieciom umiejętności przydatne niezależnie od wyboru przyszłej kariery. Kompetencje z zakresu informatyki oraz znajomość języków programowania staje się równie ważna, co nauka języków obcych. Rozwój myślenia kreatywnego, umiejętność rozwiązywania problemów, a także zwiększenie poczucia wiary we własne możliwości będą przydatne na każdym stanowisku, niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery ostatecznie wybierze dziecko.

2. Ponadto obecnie umiejętność programowania jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności. Świat programowania stawia przed nami nowe wyzwania, a znajomość nowych technologii to szerokie pole do rozwoju kariery zawodowej. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na specjalistów oraz niezwykle szybki rozwój cyfryzacji, sytuacja rynku pracy branży IT pozostaje wciąż atrakcyjna dla potencjalnych pracowników.

3. Wśród niezwykle kuszących możliwości związanych z programowaniem znajduje się również ścieżka projektanta gier. Aby projektować gry komputerowe, bardzo często potrzebne jest opanowanie nawet kilku języków kodowania.

4. Oprócz podstaw kodowania bardzo często postawić trzeba również na znajomość matematyki oraz języków obcych, szczególnie języka angielskiego. Tworzenie gier, a więc tak naprawdę możliwość stworzenia własnego wirtualnego świata, jest pasjonującym, twórczym zajęciem. Ucząc się programowania, uczymy się także samodzielności i skrupulatności, a więc wielu pożądanych cech na rynku pracy niezależnie od wyboru ścieżki kariery zawodowej. Co więcej, nabyte umiejętności ułatwiają również funkcjonowanie w życiu codziennym. Chcesz zainteresować swoje dziecko nauką programowania? Sprawdź nasze kursy programowania dla dzieci.

Chcesz zainteresować swoje dziecko nauką programowania? Sprawdź nasze kursy programowania dla dzieci.

PixBlocks to ważny krok w przyszłość dla Twojego dziecka.

Zobacz, jak zadbamy o jego rozwój

Aplikacja PixBlocks

Autorska aplikacja pozwala mentorom na bieżąco nadzorować postępy uczniów. Dzięki temu prowadzący mają dostęp do ekranu zadań uczniów i mogą pomagać im w trudniejszych momentach.

Tylko 4 uczniów w grupie

Zajęcia odbywają się w kameralnych, maksymalnie czteroosobowych grupach. Dzięki temu mamy pewność, że każde dziecko otrzyma indywidualne wskazówki i wsparcie w rozwiązywaniu problemów.

Nauczyciele z pasją

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z pasją – praktyków, którzy czerpią wielką satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą. Każdy kurs przebiega według sprawdzonego i efektywnego schematu. 

Indywidualne podejście

Twoje dziecko zacznie naukę od dopasowanego do niego poziomu i otrzyma indywidualnie wskazówki w każdym momencie, gdy będzie tego potrzebować. 

96 % dzieci ocenia nasze zajęcia na piątkę!

Sprawdzamy to po każdej lekcji.

Podczas zajęć online Twoje dziecko będzie rozwijać umiejętności programowania, projektowania gier lub  tworzenia stron internetowych. Pokaż mu, jak przyjemnie jest zrobić krok w przyszłość.

Wspólnie dobierzemy kurs programowania online dla Twojego dziecka

Dopasujemy kurs, który najlepiej będzie odpowiadał Waszym potrzebom i oczekiwaniom.

Administratorem danych osobowych jest PixBlocks sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, adres: al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia (KRS: 0000807836, NIP: 9721304226, REGON:384602230). Dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi zapytania przesłanego przez formularz kontaktowy oraz przesyłania treści marketingowych, o ile zostanie wyrażona na to zgoda. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak tylko będziemy mogli.