Nauka programowania jest trudna

Nauka programowania nie jest tak trudna, jak przyjęło się uważać. Programowanie dla dzieci to po prostu umiejętne uświadomienie im faktu, że żeby coś się wydarzyło, trzeba podjąć serię następujących po sobie kroków. Jeśli maluchy dowiedzą się tego odpowiednio wcześnie, ilość materiału do zapamiętania w czasie będzie niewielka, a zadania umiarkowanie uciążliwe. Programowanie dla młodzieży to już kolejny etap, na którym można pogłębić zdobytą wiedzę. Znajomość języków programowania jest zaś już przepustką do kariery w branży IT, która charakteryzuje się nie tylko lukratywnymi zarobkami, ale również praktycznie nieograniczonymi możliwościami rozwoju zawodowego.

Moje dziecko nie nauczy się programowania

Dziecko jest bardzo ciekawe świata i może nauczyć się wszystkiego, jeśli proces ten zostanie odpowiednio dobrze zorganizowany i nie będzie go za bardzo obciążać poznawczo w krótkich odcinkach czasu. Oczywiście na samym początku maluch chłonie pewne zasady, architekturę myślenia, a dopiero potem można się spodziewać, że osiągnie mistrzostwo w pisaniu aplikacji, ale jeśli zostanie zachowana konsekwencja, to naprawdę każdy jest w stanie nauczyć się Pythona.

kodowanie dla dzieci

Nauka programowania jest dla logicznych dzieci

Cały świat jest logiczny — dzieci także. Nastolatki często skarżą się na szkołę, ponieważ widzą, że wiedza tam przekazywana jest zwyczajnie nieprzydatna. To jest logiczne działanie. Młoda osoba wie, że nie warto poświęcać energii na coś, co nie przyniesie wymiernych korzyści. Dlatego programowanie dla młodzieży to tak naprawdę bardzo przydatny kurs. Jeśli wytłumaczysz dziecku, jak znajomość poszczególnych języków programowania przełoży się na przyszłe możliwości zawodowe, na pewno doceni ono możliwość zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami informatyki. Python dla młodzieży to lepszy prezent, niż nawet najdroższy przedmiot, ponieważ jest prawdziwą inwestycją w przyszłość dziecka.

Programowanie jest dla chłopców

Nieprawda. Programowanie jest dla dzieci o ugruntowanym poczuciu własnej wartości, które nie są przyuczane do ról płciowych, tylko do życia w ogóle. Kodowanie dla dzieci poprawia umiejętność wyciągania wniosków i poruszania się w skomplikowanym, szybko zmieniającym się świecie. Usprawnia też umiejętność planowania długoterminowego — co przydaje się w życiu każdemu, nie tylko chłopcom. Dorosłe kobiety zatrudnione w IT świetnie sobie radzą, a na dodatek mogą wyjątkowo skorzystać z pakietu benefitów, takie jak na przykład praca zdalna, podczas ciąży, kiedy w tradycyjnie funkcjonujących sektorach trudno zachować ciągłość zatrudnienia.

nauka programowania dla dziewczynek

Dobrze wykorzystany czas przed komputerem_

Zobacz nasze kursy
Dobrze wykorzystany czas przed komputerem_

Blog

Zajrzyj do naszej bazy wiedzy dotyczącej edukacji dzieci

kliknij