Czy nauka przez zabawę może być efektywna?

Według Wikipedii zabawa to aktywność, której wartością autoteliczną jest rozrywka. Francuski intelektualista Roger Caillois, który przyglądał się temu zagadnieniu od strony filozoficznej, zauważył, że zabawa jest z założenia działaniem dobrowolnym i bezproduktywnym. Nauka kojarzy się z wykonywaniem określonych czynności pod wpływem przymusu, jej celem zaś jest nieokreślony efekt trudu w przyszłości.

Teoretycznie więc zabawa i nauka wykluczają się. Oczywiście nie jest to prawda, tylko efekty przemyśleń dorosłych. Z punktu widzenia dziecka świat wygląda inaczej. Każdy człowiek rodzi się wyposażony w naturalną ciekawość poznawczą i pięć zmysłów stworzonych specjalnie do tego, by chłonąć otoczenie.

Zainteresowanie dziecka kluczem do sukcesu

Dziecko może odbierać praktycznie każdą aktywność jako zabawę. Jeśli nie będzie się czuło do niej zmuszone, samo dostrzeże korzyści. Nie musi to być nic spektakularnego, wystarczy zwykła radość. Naturalna ciekawość poznawcza sprawia, że eksplorowanie otoczenia jest dla człowieka przyjemne. Eksperymentowanie to jedno z ulubionych zajęć dzieci, często po prostu ta chęć rozwija się w nieoczekiwanych kierunkach.

Rolą dorosłego jest rozbudzenie ciekawości dziecka i nakierowanie jego uwagi na tematy, które z różnych przyczyn warto zgłębić. Nie ma gwarancji, że maluch się wciągnie w proponowane aktywności, bardzo wiele jednak zależy od tego, czy zostaną one zaproponowane z uwzględnieniem jego możliwości poznawczych na danym etapie rozwoju.

Czy programowanie może być zabawne?

Edutainment to dziedzina, która poszukuje połączeń pomiędzy efektywną nauką a popularnymi wśród dzieci zabawami. Jej celem jest przekazanie wiedzy w uatrakcyjnionej formie tak, aby uniknąć naraz problemu nudy i poradzić sobie z problemem krótkiego czasu skupienia uwagi wśród najmłodszych.

Programowanie z Pixblocks to jeden ze sposobów na uczynienie trudnych zagadnień przyjemną rozrywką. Nauka z nami pobudza kreatywność i poprawia poczucie własnej wartości dzieci, które rozwiązując skomplikowane problemy na ekranie komputera, mogą poczuć się sprawczo i dorośle..

Najnowsze

Zakoduj przyszłość swojego dziecka
17 maja 2022
Kiedy dziecko się rozwija, świadomi rodzice obserwują ten proces i potrafią wstępnie ocenić, w jakim...
Czytaj
Zalety nauki w grupie
17 maja 2022
Uczyć można się indywidualnie albo w grupie. Są dzieci, które najszybciej przyswajają informacje samodzielnie,...
Czytaj
Jak mądrze zorganizować wakacje?
17 maja 2022
Wakacje to z jednej strony atrakcyjny czas, który można wykorzystać na świeżym powietrzu, z drugiej strony...
Czytaj

Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.