Nie warto grać w gry, bo można się uzależnić

Uzależnienie od gier, czy w ogóle od komputera, to uzależnienie behawioralne. Może być niebezpieczne, ale nie dlatego, że sama czynność stanowi zagrożenie. Problemem jest kompulsywny charakter tego działania.

Dlatego kryteria diagnostyczne mówią o zaniedbywaniu innych aktywności, zatraceniu poczucia czasu, trudnościach z wyrażaniem uczuć, czy zaburzeniem relacji rodzinnych i społecznych, a nie o samym używaniu komputera. Na pewno jednak uzależnienie się od grania w gry jest możliwe i warto mu przeciwdziałać, kiedy tylko zauważy się niepokojące symptomy u dziecka.

Działaniem prewencyjnym, które może zapobiec negatywnym skutkom nadużywania komputera będzie znalezienie balansu pomiędzy różnymi aktywnościami, jakim oddaje się dziecko, a nie próby zakazywania korzystania z różnych produktów cyfrowych, od których i tak nie da się uciec.

Warto, aby rodzic włożył trochę energii w wytłumaczenie potomkowi, jakie aktywności w internecie mogą być dla niego pożyteczne, a których lepiej unikać lub ograniczać ich częstotliwość.

Warto grać w gry komputerowe, bo rozwijają mózg

Gry komputerowe to bardzo niejednorodne zjawisko. Tak naprawdę do grania wystarczy smartfon i instalowane na nim aplikacje, ale błędem jest patrzenie na gaming wyłącznie przez ten pryzmat.

Istnieje bardzo wiele zaawansowanych technologicznie i fabularnie produkcji, które mogą stanowić ciekawe źródło wiedzy czy bodźców do nauki.

Gry logiczne na przykład wspierają swobodny rozwój inteligencji. Strzelanki umożliwiają szybkie podejmowanie decyzji oraz doskonalą spostrzegawczość. Gry ruchowe (na przykład Pokemon Go), pozwalają na połączenie aktywności online z ćwiczeniami fizycznymi. RPG rozwija wyobraźnię i myślenie narracyjne. Gry strategiczne zaś uczą lepszego zarządzania i podejmowania decyzji, które będą miały znaczący wpływ na rozwój wirtualnych światów.

Dla dzieci gry to przede wszystkim pasja. Płaszczyzna plastyczna, charakterystyka postaci, konstrukcja fabuły, czy ścieżka dźwiękowa to tematy, które poruszają wyobraźnię i pozwalają odpłynąć do bardziej baśniowego świata, a zarazem dotyczą problemów, które są w jakiś sposób podobne do tych występujących w życiu.

Nic dziwnego, że młodzi ludzie nie tylko lubią grać, ale także wymieniać się informacjami i dyskutować o tym, jak rozwiązać zagadki i przejść na kolejne poziomy zaawansowania. Jest to więc nie tylko rozrywka stymulująca określone obszary mózgu, ale też dobry pretekst do tego, aby odnaleźć swoje miejsce w grupie rówieśniczej i rozwinąć umiejętności społeczne.

Co ciekawe, pozytywny wpływ gier na inteligencję dzieci, udowodniono nawet w eksperymencie naukowym. Badacze z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie po gruntownym przebadaniu 10 tysięcy dzieci odkryli, że granie w gry w dłuższym okresie może podnieść IQ nawet o 2,5 punktu.

Wpływ gier komputerowych na mózg dziecka jest więc pozytywny, na co zostały przedstawione wiarygodne dowody naukowe. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że granie jest po prostu złe, ponieważ nie jest to zgodne z faktami.

 

wpływ gier na mózg dzieci

Gry to także po prostu biznes

Gry komputerowe są nie tylko źródłem rozrywki, ale również prężnie rozwijającym się sektorem gospodarki. Do stworzenia pojedynczego produktu tego typu potrzebny jest cały sztab ludzi. Potocznie taki proces nazywa się Game Developmentem.

Programiści, psychologowie, analitycy, graficy i dźwiękowcy pracują wspólnie, aby uzyskać, jak najbardziej oszałamiający efekt. Warto również wiedzieć, że poza samą produkcją gier można zajmować się też na przykład ich testowaniem. Polega ono na wyłapywaniu błędów logicznych i konstrukcyjnych w świecie gry, zanim trafi ona na rynek.

Tworzenie recenzji na portalach lub w mediach społecznościowych to także opcja ścieżki kariery dla osób, które chcą się zawodowo zajmować gamingiem, ale niekoniecznie od strony produkcyjnej. 

Praca w tej branży jest dobrze płatna i ma duże perspektywy rozwoju na przyszłość. Dlatego jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie grami, warto spróbować przekierować je na konstruktywne działania, które są z nimi związane.

Dobrym kierunkiem będzie kurs programowania proponowany przez Pixblocks. Dzięki niemu już małe dzieci nauczą się postrzegać własną pasję do gier w szerszy, bardziej kompleksowy sposób — co oczywiście nie powinno całkowicie im zastąpić wychodzenia na podwórko.

Jak wiadomo, najważniejsze jest zachowanie równowagi i dostęp do szerokiego wachlarza aktywności.

Czy nauka przez zabawę może być efektywna?

Dobrze wykorzystany czas przed komputerem_

Zobacz nasze kursy
Dobrze wykorzystany czas przed komputerem_

Blog

Zajrzyj do naszej bazy wiedzy dotyczącej edukacji dzieci

kliknij